«بدون تماس» عبارتی است که این روزها زیاد به گوشتان می‌خورد. اگرچه به کارگیری این جمله با بهانه شیوع ویروس کرونا رواج پیدا کرد، اما اصلاً بعید نیست که در آینده‌ای نه چندان دور به یکی از اصول ارتباط برقرار کردن آدم‌ها با هم و البته آدم‌ها با اشیاء تبدیل شود.

NFC از اولین فناوری‌هاییست که این شیوه را در پیش گرفته است. اگر بخواهیم این فناوری را به زبان ساده توضیح بدهیم باید بگوییم که شما از طریق آن می‌توانید بدون اینکه حتی کارت بانکیتان را در دستگاه پز یا کارتخوان بکشید، تراکنش مورد نظر خود را انجام دهید. پرداخت‌های بدون تماس یعنی هیچگونه تماس فیزیکی بین شما و هیچ دستگاه پز یا درگاه پرداختی صورت نمی‌گیرد.

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که در این شرایط «بدون تماس»، تراکنش‌ها چطور انجام می‌گیرند؟ پس به خواندن ادامه دهید…

فناوری NFC به زبان ساده

این فناوری مدرن با استفاده از امواج رادیویی خدمات رسانی می‌کند. برای این کار دو ابزار لازم است. اولین ابزار گوشی هوشمند شما که مجهز به فناوی NFC باشد. و دومین ابزار کارتخوان‌های مخصوصی است که توسط Paypal یا Square معرفی شده‌اند. البته چنانچه دستگاهی که قرار است اطلاعات شما با آن به اشتراک گذاشته شود نیز به فناوری NFC مجهز باشد، پرداخت بدون تماس به راحتی انجام می‌گیرد. در این شرایط کافی است که گوشی موبایل یا تبلت خود را در فاصله دو تا ده سانتی متری دستگاه مورد نظر نگه دارید. به این ترتیب یک پیام به گوشی موبایل شما ارسال شده و پس از آن تراکنش و پرداخت‌های شما به راحتی انجام می‌گیرد.

سه نکته کابردی در مورد پرداخت بدون تماس

۱. با یک اقدام ساده از وجود فناوری NFC بر روی موبایل خود اطمینان کسب کنید!

برای این کار کافی است به بخش تنظیمات گوشی هوشمند خود بروید. سپس بررسی کنید که آیا ویژگی تحت عنوان NFC در این بخش وجود دارد یا نه؟ اگر پاسخ شما به این سؤال مثبت است، پس به راحتی می‌توانید با روشن کردن این قابلیت و نگه داشتن گوشی هوشمند خود در نزدیکی دستگاه دیگر مجهز به همین قابلیت، تراکنش مورد نظر را انجام دهید.

۲. با خیال راحت فناوری NFC را بپذیرید!

استفاده از این فناوری یکی از ایمن‌ترین روش‌های پرداخت است. اول اینکه دیگر نیاز نیست کارت‌های بانکیتان را همراه خود داشته باشید. همین موضوع از به سرقت رفتن یا گم شدن کارتهایتان و دزدیده شدن اطلاعاتتان جلوگیری می‌کند.

در درجه دوم این فناوری از امنیت بالایی برخوردار بوده و اطلاعات کارت و تراکنش شما به خوبی در آن حفظ می‌شود. در واقع دستگاه کارتخوان بدون تماس، همزمان فقط و فقط با یک گوشی موبایل یا تبلت ارتباط برقرار می‌کند. بنابراین به هیچ عنوان امکان پرداخت اشتباه در این فرآیند وجود ندارد.

۳. با استفاده از فناوری پرداخت بدون تماس به امور خود سرعت ببخشید!

شاید یکی از بزرگترین مزیت‌های استفاده از این فناوری، سرعت بخشیدن به پرداخت‌ها است. تصور کنید در واقع گوشی موبایل شما که تا کنون  نیز بخش زیادی از امور روزانه‌تان را به عهده گرفته است، مسئولیت‌های بزرگتری را به انجام می‌رساند. تصور کنید که تنها با نزدیک کردن گوشی موبایل خود به دستگاه‌های مختلف می‌توانید از خریدهای ریز و درشت گرفته تا پرداخت اقساط بانکی و البته پرداخت هزینه تاکسی و مترو را انجام دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

twelve − 9 =