نماینده‌های مجلس با بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردن. به این ترتیب این طرح در کمیسیون ویژه بررسی و تصویب می‌شه.

به‌گزارش خبرگزاری ایرنا، بعد از حدود یک ماه که تقاضای بعضی نماینده‌های مجلس شورای اسلامی برای بررسی طرحی موسوم به «صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی و سامان‌دهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» در دستورکار مجلس بود، امروز، چهارشنبه مورخ ۶ مرداد این پیشنهاد با ۱۲۱ رأی موافق تصویب شد.

در جلسه امروز مجلس، رأی‌گیری درباره طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» به‌صورت الکترونیکی انجام شد. بر اساس اعلام هیئت رئیسه مجلس، از ۲۰۸ نماینده حاضر در صحن مجلس، ۱۲۱ نفر رأی موافق، ۷۴ نفر رأی مخالف و ۹ نفر رأی ممتنع دادن و به این ترتیب، طرح مذکور برای بررسی و تصویب به کمیسیون ویژه رفت.

طرح مذکور قبل از این دو بار از دستورکار مجلس خارج شده بود، اما امروز نماینده‌ها ابتدا جلسه‌ای غیرعلنی برگزار کرده و بعد از نیم‌ساعت، در جلسه علنی رأی مثبت خودشون رو اعلام کردن.

 

موافقان طرح صیانت از حقوق کاربران چه گفتند؟

به‌گزارش ایرنا، در جلسه علنی، رضا تقی‌پور، عضو کمیسیون صنایع مجلس، در موافقت با این طرح گفت: «این طرح پیش‌نویسیِ که مرداد سال گذشته اعلام وصول شد. بعد از اون‌که طبق ماده ۱۴۲ آیین‌نامه داخلی مجلس به کمیسیون‌ها و مرکز پژوهش‌های اسلامی ارجاع شد، تغییراتی در طرح داده شد».

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوم احمدی‌نژاد ادامه داد: «حدود ۷۰ درصد این طرح تغییر کرده. مرکز پژوهش‌ها کار سنگین کارشناسی رو با حضور کارشناسان و متخصصان انجام داد. در صورتی که متأسفانه اکثر انتقادها و شکایت‌ها بر اساس طرح اولیه بود».

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به مصوبه سال ۹۶ شورای عالی فضای مجازی درباره سامان‌دهی پیام‌رسان‌های داخلی گفت: «با اینکه این مصوبه وجود داشت، اما کل حمایت‌ها از فضای مجازی ۵میلیارد تومان به پیام‌رسان‌های داخلی وام دادن، در حالی که برای ایجاد و توسعه تلگرام ۳۵۰میلیون دلار در نظر گرفته شد! در این شرایط سؤال اینجاست که آیا پیام‌رسان داخلی می‌تونه با نمونه خارجی رقابت کنه؟»

تقی‌پور اضافه کرد: «این صندوق برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی در نظر گرفته شده و ما معتقدیم تعداد زیادی نیروی متخصص داخلی، کارشناس و مغز متفکر با ساخت نمونه‌هایی چون دیجی‌کالا، آپارات و اسنپ نشون دادن که توانایی انجام کارهای مهم رو دارنن، ولی ما از این ظرفیت حمایت نکردیم».

تقی‌پور در ادامه به ماده ۱۴ این طرح درباره محل منابع صندوق هم اشاره کرد و گفت: «این منابع تعیین شد تا صندوق منابع مالی کافی برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی رو داشته باشه».

او با بیان اینکه هدف این طرح رفع تبعیض بین پلت‌فرم‌های داخلی و خارجیِ گفت: «تا امروز برای پهنای باند اینترنت، به خارجی‌ها پول پرداخت می‌کنیم، اما اگه در داخل کسی تولید محتوا کنه، دیگه پولی پرداخت نمی‌کنه. در این طرح رفع تبعیض می‌کنیم و باید بر اساس این طرح حق‌السهم به تولیدکننده محتوا داده بشه».

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه اضافه کرد: «ما حدود ۵۰۰ دانش‌آموخته مرتبط با این رشته داریم و اگه از این حوزه حمایت نکنیم، اون‌ها کجا باید کار کنن؟»

او در بخش دیگه‌ای از صحبت‌های خودش به شبهات درباره فیلترینگ پلت‌فرم‌های خارجی اشاره کرده و گفت: «بر اساس این طرح تا وقتی نرم‌افزارها و پلت‌فرم‌های مشابه داخلی رشد نکنن، و همه سرویس‌ها رو ارائه ندن، پلت‌فرم‌های پرطرفدار مسدود نمی‌شن. موضوع این طرح مسدودسازی نیست. این فرصت به دولت داده می‌شه تا با پلت‌فرم‌های خارجی صحبت کنن تا در ایران دفتر داشته باشن تا در صورت تخلف پاسخگو باشن».

او ادامه داد: «آیا پلت‌فرم‌های خارجی بابت داده‌هایی که از کشور می‌برن، مالیاتی پرداخت می‌کنن؟ یا کشورهای دیگر بابت کسب‌وکارهایشان در داخل مالیات می‌دن؟ باید گفت خیر، چون قانون نداریم. در این طرح بیان شده که ما باید امکاناتی مانند پرداخت و خدمات دولت الکترونیکی را به داخلی‌ها بدهیم. به همین خاطر طبیعیِ اگه این نوع حمایت‌ها نباشه، پلت‌فرم‌های داخلی شکل نمی‌گیرن. بنابراین همه موارد فوق، در واقع فرصت‌هایی هستن که این طرح ایجاد می‌کنه».

سید علی یزدی‌خواه، نماینده مردم تهران، موافق بعدی طرح صیانت بود که گفت: «تیر سال ۹۹ این طرح برای بررسی به کمیسیون فرهنگی مجلس ارجاع شد و با حضور نماینده‌هایی از دستگاه‌های اجرایی، حاکمیتی و بخش‌های غیردولتی، مراکز پژوهشی و نماینده‌های حوزه قضایی، طی بیش از ۱۵۰۰ ساعت مورد بحث و بررسی قرار گرفت».

او ادامه داد: «بعد طرح را به مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه کردیم و حدود سه ماه هم اون‌جا مورد بحث و بررسی قرار دادیم. از اون‌جایی که در فضای مجازی قانون نداریم، مشخصِ که این طرح دارای ایراداتیِ، اما معتقدیم باید مطابق اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیون مشترک و با حضور نماینده‌هایی از کمیسیون‌های مختلف موردبررسی قرار بگیره و از افراد صاحب‌نظر هم دعوت می‌کنیم نظرات خودشون رو دراین‌باره مطرح کنن».

به‌گفته عضو کمیسیون فرهنگی مجلس این طرح از ۳۷ ماده تشکیل شده و قطعا سه ماه از وقت صحن علنی مجلس رو می‌گیره. بر این اساس تقاضای نماینده‌ها اینِ که در کمیسیون مشترک مورد بحث و بررسی قرار بگیره.

او گفت: «متأسفانه شاهد ولنگاری در فضای مجازی هستیم و برای مقابله با این وضعیت و همین‌طور حمایت از جوان‌ها، به این طرح نیاز داریم. ما باید خودمان یک پلت‌فرم داخلی طراحی و حتی اون رو به سایر کشورها صادر کنیم».

یزدی‌خواه گفت قرار نیست هیچ شبکه‌ای در فضای مجازی مسدود بشه و تا وقتی پلت‌فرم‌های داخلی نتونن با نمونه خارجی رقابت کنن، پلت‌فرم‌های خارجی به کار خودشون ادامه می‌دن و مجلس به‌هیچ‌وجه دنبال مسدودسازی نیست.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اطمینان داد از حضور هر نماینده و کارشناسی در جلسات کمیسیون مشترک برای بررسی این طرح استقبال می‌کنن. او تأکید کرد نماینده‌ها هیچ حرف پنهان و پوشیده‌ای درباره این طرح ندارن و حتی از صداوسیما هم دعوت می‌کنن در جلسات حضور پیدا کنه.

ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد هم در موافقت با بررسی این طرح بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی گفت: «اکنون فقط بحث بررسی این طرح بر اساس اصل ۸۵ مطرحِ و ما وارد جزئیات اون نمی‌شیم. از همکارانم تعجب می‌کنم که با بیان مطالبی غیرواقع اذهان مردم رو مشوش می‌کنن. نخست اینکه قوانینی که بر اساس اصل ۸۵ تصویب می‌شن، به‌صورت آزمایشی بین سه تا پنج سال اجرایی شده و در حوزه فضای مجازی که ما قانونی نداریم، کمک می‌کنن تا اگه نقصی وجود داره، بعدا برطرف کنیم».

او ادامه داد: «از سوی دیگه اصل ۸۵ شدن این طرح باعث می‌شه طرحی جامع و پخته با استفاده از نظرات همه کارشناس‌ها و نماینده‌ها تهیه بشه. همون‌طور که در خصوص برجام در کمیسیون مشترک خبرنگاران هم حضور داشتن، در این موضوع هم می‌شه از خبرنگارها دعوت کرد. قوانین مهمی مثل این قانون، بهتر در کمیسیون مشترک و با استفاده از نظرات کارشناس‌ها بررسی بشن».

پیشنهاد می‌کنیم مقالات قبلی دیجی‌پی درخصوص طرح اینترنت مجلس و تأثیر اون بر کسب‌وکارهای خرد را هم مطالعه نمایید.

مخالفان طرح صیانت چه نظری داشتند؟

به‌گزارش پیوست، حسن محمدیاری، نماینده مردم ماسال، اولین کسی بود که در مخالفت با این طرح صحبت کرد: «صیانت یعنی نگهداری و حفاظت. مخاطبان این طرح هم مشخص شده که کاربران و مردم هستن. ما به‌عنوان نماینده اگه به‌دنبال حفظ حقوق مردم هستیم، باید دغدغه‌های اون‌ها رو هم در نظر بگیریم. مردم بهترین تمیزدهنده‌ها در استفاده از فضای مجازی هستن».

او ادامه داد: «بعد از مطرح‌شدن این طرح عده زیادی مراجعه‌کننده داریم که ابراز نگرانی کردن. فضای مجازی یکی از بسترهای مهم برای کسب‌وکار شده، اما اگه به بندهای این طرح نگاه کنیم، متوجه می‌شیم به کسب‌وکار مردم، به‌ویژه خوداشتغالی‌ها آسیب می‌زنه».

به‌گفته محمدیاری، حدود ۷۰ درصد طرح فعلی تغییر کرده و خیلی‌ها اعتقاد دارن که خیلی از مواد این طرح همچنان باید تغییر کنه. او تأکید کرد طرحی که دستخوش ۷۰ درصد تغییر شده، طرح جامعی نبوده.

این نماینده مجلس عنوان کرد: «پلت‌فرم‌هایی که در داخل و خارج وجود دارن، بر اساس این طرح ۴ ماه فرصت دارن تا دفاتر خودشون رو راه‌اندازی کنن. اما با وجود تحریم، عملی‌کردن این ماده امکان نداره».

او در ادامه اضافه کرد: «این طرح به کار کارشناسی نیاز داره. ما با شروع دولت مواجه هستیم و اگه می‌خواهیم طرح پخته‌ای باشه، پیشنهاد می‌کنم دولت آینده لایحه بده و رضایتمندی مردم رو به‌همراه داشته باشه».

او درباره بسته‌شدن اینستاگرام هم گفت: «مواد مختلف در این طرح گفته شده که آیین‌نامه رو دیگران تصویب کنن و در واقع توپ رو به زمین دیگران انداخته. اگه ناامیدی ایجاد بشه، دود اون به چشم دولت رئیسی می‌ره. ۹۰۰هزار کسب‌وکار شخصی در بستر اینستاگرام و واتساپ و تلگرام وجود دارن و اگه این پلت‌فرم‌ها بسته بشن، عده زیادی از مردم آسیب می‌بینن».

او همچنین بیان کرد: «ما مردم شهرستان‌ها با محرومیت بیشتر مواجه هستیم و بیبشتر مراجعاتی که در سطح شهرستان داریم، درباره بیکاری است. وقتی نمی‌تونیم کار برای مردم ایجاد کنیم، چرا بستر خوداشتغالی رو ازشون بگیریم؟ کار کارشناسی در اختیار و جزو حقوق اولیه نماینده‌هاست و اون‌ها حق اظهارنظر دارن و اینکه موضوع رو اصل هشتادوپنجی کنیم و در اختیار کمیسیون خاصی بگذاریم، درست نیست. حق نماینده‌ها رو محفوظ بدونیم و به کمیسیون ارجاع ندیم».

جلال محمودزاده، نماینده مهاباد از دیگر نماینده‌های مخالف بود و گفت: «این طرح اشکالات زیادی داره. فقط در موارد ضروری طرح‌ها و لوایح در کمیسیون مشترک بررسی و اصل هشتادوپنجی می‌شن. در شرایطی که مردم در فشار اقتصادی هستن و کسب‌وکارها به‌خاطر کرونا تعطیل شده و بیشتر مردم از طریق فضای مجازی کار خودشون رو پیش می‌برن، بررسی این طرح در مجلس شورای اسلامی چه ضرورتی داره؟»

او ادامه داد: «از سوی دیگه کمیسیون فرهنگی هنوز به چارچوب درستی برای این طرح نرسیده، چون اول طرح ۲۰ ماده‌ای مطرح شد، بعد طرح ۵۰ ماده‌ای شد و حالا طرح ۳۷ ماده‌ای به مجلس ارائه کرده».

محمودزاده هم به مسدودشدن پلت‌فرم‌های داخلی اشاره کرد و گفت: «در این طرح گفته شده پلت‌فرم‌های خارجی ظرف ۴ ماه در ایران نمایندگی ایجاد کنن، اما قطعا به‌خاطر تحریم‌ها این امر میسر نمی‌شه. این طرح می‌تونه روی کسب‌وکارهای مجازی و روابط اجتماعی تأثیر بگذاره و لطمات جبران‌ناپذیری به کشور وارد کنه. حتی می‌تونه عواقبی برای افرادی که از VPN استفاده می‌کنن یا در گروه خانوادگی از پروکسی استفاده می‌کنن به‌دنبال داشته باشه».

بر اساس گفته‌های نماینده مردم مهاباد، این طرح مخالف اصل ۷۵ قانون اساسیِ و بار مالی برای دولت داره. او درخواست کرد نماینده‌ها اجازه بدن دولت جدید سرکار بیاید و نظر خودش رو در مورد این طرح بیان کنه.

 

در نهایت چه اتفاقی برای طرح صیانت افتاد؟

به‌گزارش پیوست، در پایان این موافقت‌ها و مخالفت‌ها، رأی‌گیری انجام شد و از ۲۰۸ نماینده حاضر در صحن علنی ۱۲۱ رأی موافق، ۷۴ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع به این پیشنهاد داده شد. به این ترتیب طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی و سامان‌دهی پیام‌رسان‌های اجتماعی»، بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی، برای بررسی و احتمالا تصویب به کمیسیون ویژه رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

nineteen − 16 =