زندگی هوشمند
26 شهریور 1399

بهترین روش‌های پرداخت عوارض جاده‌ای را بشناسید

روش‌های پرداخت عوارض جاده‌ای، بسیار متنوع هستند و مالکان خودرو از طریق راه‌های مختلفی می‌توانند نسبت به پرداخت عوارض آزادراه‌ها اقدام کنند. درست مثل بسیاری از جنبه‌های دیگر زندگی، روش‌های پرداخت عوارض جاده‌ای نیز از حالت سنتی و حضوری خارج شده و روش‌های پرداخت الکترونیک، جایگزین آن‌ها شده‌اند. این روش‌های پرداخت غیرحضوری، علاوه بر تسهیل فرایند پرداخت عوارض، صرفه‌جویی زمانی ارزشمندی برای مالکین خودرو به ارمغان می‌آورند.

پرداخت عوارض جاده ای با دیجی پی
با نصب اپلیکیشن دیجی‌پی، عوارض جاده ای خود را پرداخت کنید

روش های پرداخت عوارض جاده ای

با توجه به اهمیت این موضوع و دغدغه‌ی بسیاری از رانندگان گرامی، در این مطلب می‌خواهیم مروری بر رایج‌ترین روش‌های پرداخت عوارض جاده‌ای داشته باشیم.

1. استفاده از اپلیکیشن دیجی‌پی

یکی از بهترین روش‌های پرداخت عوارض جاده‌ای، استفاده از اپلیکیشن‌هاست که استعلام و پرداخت عوارض را به فرایندی بسیار سریع و ساده تبدیل می‌کنند. از بین گزینه‌های متعدد، اپلیکیشن دیجی‌پی، یکی از بهترین‌ها برای این منظور است که علاوه بر خدمات عوارض جاده، امکان استعلام و پرداخت جریمه‌ها و بدهی‌های طرح ترافیک را نیز برای کاربران مقدور می‌سازد.

در اپلیکیشن دیجی‌پی شما می‌توانید با ذخیره‌سازی پلاک هر خودرو در بخش عوارض، با انتخاب آن، ظرف 2 الی 3 ثانیه از وضعیت عوارض جاده‌ای خودروی‌تان مطلع شوید. در اینجا مثل روش‌های مراجعه به وب‌سایت یا ارسال پیامک، برای هر بار پرداخت عوارض جاده‌ای، دیگر نیازی به ثبت مجدد اطلاعات اتومبیلتان ندارید.

” ضمناً این اپلیکیشن، قابلیت جذاب دیگری تحت عنوان کیف پول دیجی‌پی دارد که با استفاده از آن می‌توانید بدون نیاز به وارد کردن هر نوع اطلاعات بانکی و در یک چشم به هم زدن، پرداخت عوارض اتوبان و هر نوع تراکنش مالی دیگری را انجام دهید”.

هدیه نقدی، یکی دیگر از آپشن‌های جذاب پرداخت عوارض جاده‌ای با استفاده از اپلیکیشن دیجی‌پی است که به لطف آن می‌توانید در پرداخت عوارض، از تخفیف‌های چشمگیر و جذاب بهره‌مند شوید و از این طریق، پرداخت عوارض جاده‌ای را به فرایندی مقرون‌به‌صرفه‌تر تبدیل کنید.

2. وب‌سایت‌های استعلام

این وب‌سایت ها یک فرایند سه مرحله‌ای را طراحی کرده ‌اند که در آن مالک خودرو ابتدا باید از طریق ثبت شماره تلفن همراه، احراز هویت شود و بعد از ثبت پلاک خودرو با استفاده از درگاه‌های پرداخت الکترونیک، عوارض جاده‌ای را پرداخت کند.

وب‌سایت‌های nspy.ir، آیتول Itoll و آنی‌رو aaniro نمونه‌هایی از این سایت ها هستند. نکته مهم این است که فرایند استعلام و پرداخت عوارض آزادراه‌ها در همه این وب‌سایت‌ها، الگوی تقریباً مشابهی دارد.

3. شماره‌گیری کدهای دستوری

یکی دیگر از روش‌های پرداخت عوارض جاده‌ای، استفاده از کدهای دستوری است. به این معنا که مالک خودرو می‌تواند از طریق تلفن همراه و با شماره‌گیری کدهای دستوری خاص علاوه بر حصول اطلاع از مبلغ قابل پرداخت، عوارض جاده‌ای را پرداخت کند. برای این کار باید کد #8*720* را شماره‌گیری کنید و با ارائه اطلاعات مربوط به پلاک خودرو، مرحله‌ به‌ مرحله پیش بروید.

4. ارسال پیامک

ارسال پیامک یکی دیگر از روش‌های استعلام و پرداخت عوارض جاده‌ای است. برای این منظور باید شماره پلاک خودروی‌تان را به 100001531 پیامک کنید و منتظر دریافت پاسخ بمانید.

5. استفاده از خودپردازها

در این حالت مالک خودرو می‌تواند با داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت، عوارض خود را بپردازد. این اطلاعات را هم می‌توان از طریق مراجعه به وب‌سایت‌ها و هم از طریق پیامک دریافت کرد.

6. پرداخت خودکار از حساب بانکی

یکی از جدیدترین و در عین ‌حال بهترین روش‌های پرداخت عوارض جاده‌ای، استفاده از سازوکار پرداخت خودکار است که بر مبنای موجودی حساب‌های بانکی عمل می‌کند. در این روش که البته تنها از سوی بعضی بانک‌ها پشتیبانی می‌شود، مالک خودرو ضمن اعلام رسمی رضایت، موافقت می‌کند که با هر بار عبور از اتوبان‌ها و آزادراه‌ها، عوارض تردد از آن‌ها به‌طور خودکار از حساب بانکی‌اش کسر شود. به‌این‌ترتیب، مالک خودرو برای پرداخت عوارض جاده‌ای لازم نیست کاری انجام دهد و درعین‌حال، از بابت پرداخت به‌موقع عوارض، آسوده‌ خاطر خواهد بود. در صورت داشتن حساب در هر یک از بانک‌های زیر می‌توانید از این روش پرداخت عوارض اتوبان استفاده کنید:

 • سپه
 • ملی
 • ملت
 • سرمایه
 • اقتصاد نوین
 • سامان
 • مهر ایران
 • ملت
 • انصار
 • پست‌بانک
 • ایران‌ زمین
 • شهر
 • دی

7. استفاده از تگ یا برچسب پرداخت

از دیگر روش‌های پرداخت عوارض جاده‌ای، استفاده از تگ یا برچسب است. این برچسب‌ها را به میزان مشخصی شارژ می‌کنند و آن را روی شیشه خودرو می‌چسبانند. با هر بار عبور راننده از یک اتوبان یا آزادراه خاص، مبلغ عوارض تردد از آن معبر، به‌طور خودکار از اعتبار موجود در برچسب، کاسته می‌شود. این برچسب‌ها را می‌توان از بعضی شعب بانک مسکن، دفاتر پیشخوان دولت، نمایندگی‌های فروش و … تهیه و آن‌ها را به‌صورت حضوری یا غیرحضوری شارژ کرد.

پرداخت عوارش جاده ای با اپلیکیشن دیجی پی
پرداخت الکترونیک عوارض جاده ای با دیجی‌پی

با دانلود اپلیکیشن دیجی‌پی، سرعت و سهولت را در پرداخت الکترونیک عوارض جاده‌ای تجربه کنید.

دیجی‌پی علاوه بر آنکه یک اپلیکیشن پرداخت عوارض اتوبان می‌تواند باشد، مجموعه‌ای از قابلیت‌های جذاب، مفید و سرگرم‌کننده دیگر را نیز در دسترس‌تان قرار می‌دهد. پیشنهاد ما این است که ضمن آشنایی بیشتر با خدمات اپلیکیشن دیجی‌پی، با دانلود این برنامه، لذت کاربری در یک فضای مهیج و مدرن را تجربه کنید و از مزایای متعدد و باورنکردنی آن برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 2 =