سیستم پرداخت اعتباری یا همان کارت به کارت در ایران به شکل رسمی از سال ۱۳۷۲ آغاز شد؛ این در حالی است که سایر کشورها سال‌ها پیش این سیستم را راه‌اندازی کرده بودند و از خدمات آن به شکل‌های مختلف بهره‌مند می‌شدند. آمریکا اولین کشوری است که پرداخت الکترونیک را ابداع کرد.

سیستم کارت‌های بانکی در کشورهای دیگر

هیچ بانکی در آمریکا دولتی نیست و بانک‌های این کشور تابع قوانین ایالتی هستند. بانک‌های آمریکایی به دارندگان حساب‌های خود، یک کارت بانکی می‌دهند که همان عملکرد کارت بانک در ایران را دارد. این کارت‌ها، دبیت کارت (Debit Card) نامیده می‌شوند و روزانه می‌توان مبلغ محدودی از آن‌ها برداشت یا کارت به کارت کرد.

سیستم بانکی آمریکا برای بهبود خدمات و رضایت‌مندی مشتریان، کارت‌های اعتباری مخصوصی طراحی کرده که کارت اعتباری (Credit Card) نام دارند. ویزا کارت (Visa Card) و مستر کارت (Master Card) از محبوب‌ترین و معتبرترین کارت‌های اعتباری هستند. این کارت‌ها با توجه به سابقه و حساب مشتریان از سوی بانک در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. مشتریان می‌توانند با استفاده از این کارت خرید کنند و مبالغی را به سایر کارت‌ها کارت به کارت کنند، بدون این که از پیش در این کارت مبلغی واریز کرده باشند. در پایان هر ماه، بانک صورت‌حساب این کارت را برای مشتریان می‌فرستد و آن‌ها فرصت مشخصی دارند تا این مبلغ را پرداخت کنند.

کارت‌های اعتباری طی چند سال اخیر در آمریکا تغییر و تحولاتی داشته‌اند. این کارت‌ها امروز به طور عمده EMV نامیده می‌شوند، که اختصاری از حروف آغازین سه نوع کارت Europay، Master Card و Visa Card است. دستگاه‌های عابربانک مخصوصی که برای این نوع کارت‌ها طراحی شده، همچنان از سایر کارت‌های معمولی هم پشتیبانی می‌کند. این کارت‌ها به دلیل تکنولوژی ساخت پیشرفته‌ای که دارند، حتی بدون تماس و با استفاده از امواج رادیویی از فاصله‌ی مشخص هم خوانده می‌شوند.

کارت‌های اعتباری و بانکی در ایران

در ایران کارت‌های بانکی همان عملکرد دبیت کارت را دارند. با استفاده از این کارت‌ها می‌توان برای انتقال وجه نقد، پرداخت قبوض و پرداخت هزینه‌ی خرید استفاده کرد. سیستم بانک‌داری ایران به دلیل قوانین بین‌المللی و عدم همکاری با شرکت‌های ویزا کارت و مستر کارت، امکان صادر کردن این کارت‌ها را برای مشتریان ندارند. با این حال ایرانیان در داخل کشور می‌توانند از طریق برخی سایت‌ها و شرکت‌های معتبر، دبیت کارت یا مستر کارت دریافت کنند.

انتقال وجه و کارت به کارت در ایران و آمریکا با داشتن حساب بانکی و کارت اعتباری، روند مشابهی دارد. صاحبان کارت‌های بانکی می‌توانند از طریق دستگاه‌های خودپرداز، درگاه‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌های مخصوص به حساب دیگران مبالغی را واریز کنند. هم در ایران و هم آمریکا، به دلیل مسائل امنیتی، سقف مشخصی برای کارت به کارت روزانه تعیین شده که ممکن است در بانک‌های مختلف این سقف مجاز، متفاوت باشد.

دیجی‌پی در کنار امکانات و خدماتی مانند پرداخت قبوض، پرداخت عوارض، خرید انواع شارژ، خرید بسته‌های اینترنت و استفاده از امکانات کیف پول دیجی‌پی، امکان کارت به کارت از مبدا بانک‌های مختلف را هم فراهم کرده است. با استفاده از کارت به کارت دیجی‌پی می‌توانید انتقال وجه مطمئن، امن و سریع را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 10 =