پرداخت قبض یکی از ضروری‌ترین کارهایی است که به شکل ثابت هر ماه یا چند ماه یک بار انجام می‌شود. در کشور ما تا همین چند سال اخیر شهروندان باید برای پرداخت هر قبض به بانک مراجعه‌ی حضوری می‌کردند. این روش زمان زیادی از افراد می‌گرفت و به همین دلیل ممکن بود پرداخت قبوض با تاخیر انجام شود.

الکترونیکی شدن پرداخت قبض در ایران توانست این مشکلات را به طور کامل برطرف کند. درحال حاضر روش‌های متفاوتی برای پرداخت الکترونیکی قبض‌ها وجود دارد که در ایران و سایر کشورها ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد.

پرداخت قبض در کشورهای دیگر

در اکثر کشورهای دنیا روش‌های مشابهی برای پرداخت قبض وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

پرداخت از طریق تلفن

شهروندان می‌توانند با شماره‌گیری سرویس‌های تلفنی، با ورود اطلاعات مربوط به قبض، آن‌ها را پرداخت کنند. این سرویس‌ها محدودیت زمانی ندارند و به صورت 24 ساعته در دسترس هستند.

پیش‌پرداخت

مشترکان خدمات شهری می‌توانند هزینه‌ی قبوض را از پیش پرداخت کنند. در این صورت قبضی برای آن‌ها صادر نمی‌شود. در صورتی که هزینه‌ی قبض بیشتر از مبلغ پیش‌پرداخت باشد، افراد موظف‌اند حساب خود را شارژ و هزینه را کامل تسویه کنند.

پرداخت خودکار

شهروندان می‌توانند از طریق بانک یا سایر شرکت‌های وابسته، مجوز برداشت مبلغ صادرشده برای هر قبض را در اختیار شرکت‎های خدمات شهری بگذارند. این روش بسیار ساده و بی‌دردسر است، اما به امنیت اطلاعات بالایی نیاز دارد.

کیف پول دیجیتال

با ورود اطلاعات شخصی و شارژ کردن کیف پول دیجیتال، افراد می‌توانند به‌سادگی ماهیانه قبوض خود را پرداخت کنند.

وب‌سایت‌های اینترنتی

وب‌سایت‌های اینترنتی مخصوصی برای پرداخت قبض وجود دارد که علاوه بر امکان پرداخت آنلاین و سریع قبوض، زمان صدور و مهلت پرداخت را به کاربران یادآوری می‌کند. این سایت‌ها پس از هر پرداخت موفق، ایمیل تاییدیه را هم به صندوق شخصی کاربران ارسال می‌کند.

پرداخت قبض در جهان
کارت‌های مخصوص

در برخی کشورهای جهان کارت‌های مخصوصی برای پرداخت قبض گاز وجود دارد. با قرار دادن این کارت در کنتور گاز، قبض به طور خودکار پرداخت می‌شود. شهروندان می‌توانند از طریق بانک یا به صورت آنلاین این کارت‌ها را تهیه کنند.

اداره پست

شاید تنها روش پرداخت حضوری در دنیا، پرداخت از طریق اداره پست باشد. در این روش شهروندان می‌توانند یا استفاده از پول نقد و کارت اعتباری قبض‌های خود را پرداخت کنند.

پرداخت قبض در ایران

در ایران برای راحتی و سرعت بخشیدن به پرداخت قبض‌های خدماتی، روش‌های متفاوتی وجود دارد که شهروندان می‌توانند با توجه به نیاز و کاربری آسان‌تر، یکی از این روش‌ها را برای پرداخت قبض انتخاب کنند.

تلفن‌بانک

یکی از سریع‌ترین و در دسترس‌ترین روش‌های پرداخت قبض است. هر بانک شماره تلفن مخصوصی برای پرداخت قبض دارد. با توجه به کارت اعتباری خود باید شماره‌ی همان بانک را بگیرید و با داشتن اطلاعات قبض، آن را به صورت تلفنی پرداخت کنید. گذشته از این، سازمان‌های آب، برق و تلفن، هر کدام شماره‌ی ثابت و مخصوصی برای پرداخت قبض در اختیار دارند که با شماره‌گیری آن‌ها می‌توانید برای پرداخت با هر نوع کارت اعتباری، اقدام کنید.

همراه‌بانک

در ایران تقریبا تمام بانک‌ها اپلیکیشن مخصوص خود را دارند. همراه‌بانک‌ها خدمات مختلفی به شهروندان ارائه می‌کند که یکی از آن‌ها پرداخت قبض است.

وب‌سایت‌های اینترنتی

درگاه‌های بانکی خدمات ویژه‌ای برای پرداخت قبض دارند. از طریق ورود اطلاعات کارت بانکی و شناسه قبض، می‌توانید هر نوع قبضی را پرداخت کنید.

پرداخت از طریق USSD

کدهای USSD یکی از سریع‌ترین و دردسترس‌ترین روش‌های پرداخت هستند. کافی‌ست کدهای ویژه‌ی پرداخت قبض را شماره‌گیری کنید و با ورود اطلاعات قبض و کارت بانکی، قبض را پرداخت کنید.

پرداخت از طریق ATM

دستگاه‌های ATM هم قابلیت پرداخت قبض را دارند. کافی‌ست یک کارت اعتباری به همراه شناسه قبض و شناسه اشتراک را به همراه داشته باشید تا بتوانید به آسانی قبض را پرداخت کنید.

پرداخت از طریق POS

برای پرداخت با این روش، کافی‌ست کارت خود را روی دستگاه بکشید و منوی پرداخت قبض را انتخاب کنید. با وارد کردن اطلاعات قبض، می‌توانید آن را بلافاصله پرداخت کنید.

اپلیکیشن‌های پرداخت

شرکت‌های زیادی با هدف آسان کردنِ هر چه بیشترِ خدمات شهری، اپلیکیشن‌های مخصوصی را طراحی و در دسترس شهروندان قرار داده‌اند. اپلیکیشن دیجی‌پی یکی از این اپلیکیشن‌هاست که امکانات کاربردی زیادی دارد. این اپلیکیشن امنیت اطلاعات بالایی دارد و تمام اطلاعات محرمانه‌ی حساب‌های کاربری شما، ایمن خواهند بود. پرداخت سریع و آسان قبوض، پرداخت عوارض شهری، خرید شارژ، کارت به کارت و خرید قسطی، تنها بخشی از خدمات دیجی‌پی است. این برنامه تاریخچه‌ای از پرداخت‌ها و تراکنش‌های بانکی در اختیارتان می‌گذارد تا کنترل دقیقی روی گردش حساب خود داشته باشید.

یک پاسخ به “تفاوت پرداخت قبض در ایران و سایر کشورها”

  1. را‌ضیه گفت:

    عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × one =