با وجود اپراتورهای فعال در کشور، مانند اپراتور همراه اول، ایرانسل و رایتل، دیگر از صف‎‌های طولانی و شلوغ برای دریافت سیم‌کارت خبری نیست. در واقع شما می‌توانید سیم‌کارت مورد نظر خود را تنها با مراجعه حضوری و حتی خرید اینترنتی در سریع‌ترین زمان ممکن تهیه کنید. در حال حاضر سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری اختلاف قیمت قابل توجهی ندارند و انتخاب هریک از آنها به سلیقه‌ی شما بستگی دارد.

برای استفاده از سیم‌کارت اعتباری باید برای آن شارژ تهیه کنید. شارژ را می‌توان در مبالغ دلخواه یا مبالغ مشخص تهیه کرد. روش‌های مختلفی برای دریافت شارژ در ایران وجود دارد و سرویس‌های مختلفی تلاش می‌کنند خرید شارژ را به ساده‌ترین روش ممکن، پیاده سازی کنند. شما برای خرید شارژ سیم کارت اعتباری خود می‌توانید از هر یک از روش‌های زیر استفاده کنید.

روش‌های خرید شارژ سیم کارت در ایران

همانطور که در بالا گفته شد، اپراتورهای مختلف، سیم‌کارت‌های اختصاصی خود را عرضه می‌کنند و هریک از آنها روش‌های مختلفی را برای خرید شارژ برای مشتریان خود در نظر گرفته‌اند. در این میان، روش‌های مشترکی هم وجود دارد که مشترکین تمام اپراتورها می‌توانند از آن برای دریافت شارژ استفاده کنند. به طور کلی روش‌های خرید شارژ به دو دسته‌ی حضوری و غیر حضوری، آنلاین یا آفلاین تقسیم می‌شوند.

1. اپلیکیشن پرداخت

دیجی‌پی یکی از اپلیکیشن‌هایی است که امکان خرید شارژ از سه اپراتور مطرح همراه اول، ایرانسل و رایتل را برای مخاطبین خود فراهم کرده است. فرایند خرید شارژ بسیار ساده است. بعد از نصب اپلیکیشن دیجی‌پی، به بخش خرید شارژ مراجعه کنید. پس از آن با واردکردن شماره‌ی همراه، نوع اپراتور تعیین می‌شود. در مرحله‌ی بعدی باید مبلغ شارژ (دلخواه یا بر اساس گزینه‌های موجود) را انتخاب کنید. پس از انتخاب نوع سیم کارت و جزئیات خرید شارژ، به صفحه‌ی پرداخت هدایت می‌شوید. با انجام تراکنش، کد رهگیری برای شما نمایش داده می‌شود. اگر از روش شارژ مستقیم سیم ‌کارت استفاده کنید، دیگر نیازی به وارد کردن کد دستوری وجود ندارد. به همین ترتیب می‌توانید برای خود یا دیگران شارژ سیم‌کارت اعتباری تهیه کنید. هم‌چنین امکان خرید و ارسال شارژ سیم کارت اعتباری را برای دیگران خواهید. یکی از امکانات خوب خرید شارژ از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی امکان تنظیم یادآور خرید شارژ است که با استفاده از آن می‌توانید تاریخ بعدی یادآوری خرید شارژ برای سیم‌ کارت را تعیین کنید.

2. خرید شارژ از وب‌سایت مستقیم اپراتورها

یکی از روش‌های آنلاین، ساده و مطمئن خرید شارژ سیم‌کارت از طریق وبسایت رسمی اپراتورهاست. شما می‌توانید وبسایت رسمی هر یک از اپراتورها را در اینترنت جستجو کنید و کلیک کردن بر روی گزینه‌ی شارژ به صفحه انتخاب مبلغ شارژ منتقل شوید. پس از وارد کردن شماره‌ی تلفن و مبلغ مورد نظر می‌توانید از طرح‌های مختلف مثل خرید شارژ فوق‌العاده در وبسایت همراه اول بهره‌مند شوید.

3. خودپرداز و پایانه‌های فروشگاهی

خرید شارژ از طریق خودپرداز و پایانه‌های فروشگاهی، خرید حضوری نام دارد و یکی از قدیمی‌ترین روش‌های خرید شارژ به شمار می‌آید. در این روش شما با مراجعه خودپرداز یا مغازه‌های دارای دستگاه پوز می‌توانید شارژ مورد نظر خود را تهیه کنید. استفاده از این روش برای زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید، بسیار کاربردی است. پس از خرید، نیاز است که رمز شارژ را از طریق کد‌های دستوری پیش فرض هر اپراتور وارد کنید.

4. کدهای دستوری (USSD)

استفاده از کدهای دستوری از دیگر روش‌های خرید آفلاین شارژ سیم کارت است. کدهای دستوری اپراتورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. مثلا برای خرید شارژ از همراه اول باید کد دستوری #1* و برای خرید شارژ از ایرانسل باید کد دستوری #7* را شماره‌گیری کنید. پس از انتخاب مبلغ شارژ و طی کردن مراحل پرداخت، سیم‌کارت به روش مستقیم شارژ می‌شود. استفاده از کد دستوری کاملا رایگان است و هزینه‌ای را از شما کسر نمی‌کند.

5. تلفن گویا

از دیگر روش‌های ساده و آفلاین خرید شارژ سیم‌کارت تماس با تلفن گویای اپراتورهای مختلف است. شماره تلفن گویای 709 به ایرانسل تعلق دارد و شماره‌ی 9990 تلفن گویای همراه اول است. مشترکین سیم کارت اعتباری می‌توانند از این روش میزان شارژ باقی مانده را استعلام بگیرند و سیم کارت خود را شارژ کنند.

6. پیامک

پیامک از دیگر راه‌های خرید شارژ سیم‌کارت اعتباری است. این روش کمی از روش‌های دیگر سخت‌تر است چرا که شما باید شماره‌ی پیامک اختصاصی اپراتور، و عدد مشخص برای مبلغ شارژ را به خاطر بسپارید. به عنوان مثال عدد 1 نماینده‌ی شارژ 1000 تومانی و عدد 10 نماینده‎ی شارژ 20 هزار تومانی است. برای انجام فرایند پرداخت باید ابتدا شماره‌ی کارت خود را ثبت کنید. ثبت کارت خود از طریق یک کد دستوری خاص انجام می‌شود و به شما یک رمز پیامک می‌کند. در نهایت شما برای خرید باید کد عددی مبلغ شارژ را به همراه رمز پیامک شده ارسال کنید.

در حال حاضر روش‌های بسیار متنوعی در ایران برای خرید شارژ اعتباری طراحی شده است. شما می‌توانید بسته به شرایط خود از خرید آنلاین یا آفلاین شارژ استفاده کنید. 

خرید شارژ سیم‌کارت اعتباری در سایر کشورها

خرید سیم‌کارت‌های اعتباری بسته به قوانین هر کشور متفاوت است. اما در بعضی از کشورهای همسایه خرید سیم کارت و شارژ آن به طور کامل متفاوت از ایران است. مثل کشور ترکیه که ممکن است خرید سیم کارت اعتباری و شارژ آن برای شما دغدغه باشد؛ هزینه‌ی خرید مبلغ متغیری است. در واقع شما در هنگام خرید سیم کارت، با بسته‌های ترکیبی مختلفی شامل مکالمه، پیامک و اینترنت سروکار دارید و بسته به حجم آنها مبالغ مختلفی را پرداخت می‌کنید. مثلا شما برای خرید سیم کارت با 750 دقیقه مکالمه، 750 پیامک، 6 گیگابایت اینترنت باید حدود 160 لیر بپردازید.

هم‌چنین سیم کارت دائمی و اعتباری به آن صورت که در ایران معنا دارد، در بسیاری از کشورها رایج نیست و نحوه‌ی قرار داد شخص با اپراتور تعیین کننده‌ی نوع سیم‌کارت است. در واقع شما در هنگام خرید سیم‌کارت بسته به مبلغ اولیه، حجم مشخصی از اینترنت، پیامک و امکان تماس تلفنی خواهید داشت. اما اگر قصد دارید مقدار بیشتری اینترنت تهیه مصرف کنید، یا اینکه سرعت آن را یک پله افزایش دهید، باید به ازای هر گیگ، مبلغ بیشتری بپردازید. برای خرید مضاعف حجم اینترنت، مکالمه و پیامک می‌توانید از اپلیکیشن هر اپراتور ارائه دهنده‌ی خدمات استفاده کنید. هم‌چنین اپلیکیشن‌های بانکی می‌تواند کار خرید و پرداخت را برای شما انجام دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

one × five =