رادیو اینترنتی عصر پرداخت با حمایت شرکت توسن تکنو در روز جمعه ۷ خرداد ساعت ۱۱، لایوکستی با موضوع اعتباردهی خرد در بانکداری دیجیتال با حضور هومن امینی مدیر عامل دیجی‌پی، حامد قنادپور مدیرعامل شرکت تارا، جعفر محمدی مدیر پلتفرم تامین مالی جمعی دونگی برگزار کرد.

سرفصل‌های مهم این میزگرد که به صورت زنده پخش شد شامل :

وام دهی همتا به همتا

کارت اعتباری

تشخیص اعتبار

کرادفاندینگ

بود. مدیرعامل دیجی‌پی در گفت‌وگویی اینترنتی، روند پرداخت وام‌های خرد به مشتریان این شرکت را تشریح کرده و ابراز امیدواری کرد با افزایش تعداد مشتریان خوش‌حساب، بتوانند ضمن حذف لزوم وثیقه‌گذاری، مبلغ وام دیجی‌پی را هم با حمایت تأمین‌کنندگان سرمایه، افزایش بدهند.

به‌گزارش دیجی‌پی، هومن امینی، مدیرعامل این شرکت، روز جمعه هفتم خرداد، با حضور در برنامه رادیو اینترنتی عصر پرداخت، در کنار حامد قنادپور، مدیرعامل شرکت تارا و جعفر محمدی، مدیر پلتفرم تأمین مالی جمعی دونگی، به بحث و بررسی درباره وام‌دهی همتابه‌همتا، کارت اعتباری در ایران، داده‌های موردنیاز برای اعتبارسنجی و کرادفاندینگ پرداختند.

در این میزگرد رادیویی که از طریق پلتفرم‌های اینستاگرام، کلاب‌هاوس و آپارات به‌صورت زنده پخش شد، هومن امینی در پاسخ به پرسش مجری برنامه درباره چگونگی ارائه تسهیلات به مشتریان دیجی‌پی و فرایند دریافت وام، گفت:

«دیجی‌پی به‌عنوان بازوی فین‌تک دیجی‌کالا، با خلق ابزارهای دیجیتالی داخل اکوسیستم، تلاش می‌کند راه‌هایی برای تکمیل خرید به مشتریان ارائه بدهد. کامل‌ نکردن فرایند خریدهای عادی، گاهی اوقات نه به‌خاطر عدم‌کفایت مالی، بلکه به این علت است که خریدار نمی‌تواند بخشی از مبلغ را پرداخت کند؛ با توجه به اینکه میانگین سبد خرید در دیجی‌کالا نسبت به میانگین سبد سایر خریدهای اینترنتی بالاتر است».

مدیرعامل دیجی‌پی ادامه داد: «یکی از رسالت‌های ما در دیجی‌پی کمک به اکوسیستم اقتصاد دیجیتال با بهبود فرایند خرید است. در همین راستا هم پروژه اعتبار مصرف‌کننده دیجی‌پی را از سال گذشته آغاز کردیم و در آخرین گزارش سال ۲۰۲۰ هم اشاره کردیم که بیش از ۳۳۰ میلیارد تومان اعتبار به این امر اختصاص داده شده و در حال حاضر هم این عدد به حدود ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است».

امینی در توضیح نرخ نکول یا لاوصولی اعتبارات پرداختی توسط دیجی‌پی هم گفت: «خوشبختانه میزان لاوصولی هم تابه‌حال عدد بسیار پایینی، کمتر از ۲درصد بوده است. این مقدار نسبت به وام‌های مشابه از مسیرهای سنتی، بسیار قابل‌توجه است». او درباره ایدئال‌های دیجی‌پی در پرداخت وام‌های خرد به مشتریانش گفت: «ایدئال دیجی‌پی در این فرایند، آن است که هیچ وثیقه‌ای از افراد دریافت نکنیم؛ ولی در حال حاضر به‌خاطر تعاملاتی که با مجموعه‌های تأمین‌کننده سرمایه، از جمله لیزینگ‌ها داریم، چکی از مشتری دریافت کرده و در نهایت آن را به مشتری برمی‌گردانیم».

مدیرعامل این شرکت فین‌تک درباره امتیازدهی به مشتریان هم این‌طور توضیح داد که قسمتی از آن ازطریق شرکت آی‌سی‌اس (ICS) انجام می‌شود که بعضی اطلاعات امتیازی مشتری را با اجازه خود او به دیجی‌پی می‌دهد و قسمتی دیگر هم امتیازهای داخلی خود دیجی‌پی هستند که برمبنای رفتار خرید مشتریان شکل گرفته‌اند.

هومن امینی در این میزگرد از برنامه‌ها و امیدهای این شرکت برای آینده هم سخن گفت: «امید ما آن است که مشتری‌های این فرایند وام‌دهی خرد آن‌قدر خوش‌حساب باشند که بتوانیم تأمین‌کنندگان مختلف را متقاعد کرده و با حداقل وثیقه، مبالغ خرد را ارائه بدهیم» و تأکید کرد: «شاید بتوانیم دیجی‌پی را در جایگاه وام‌دهنده خردی قرار بدهیم که از وام‌های یک‌میلیون تومانی تا حدود ۲۰ میلیون تومانی به مشتریان پرداخت می‌کند و البته این مقدار را سال‌به‌سال با توجه به ضریب تورم افزایش می‌دهیم تا تجربه خرید را که هدف اصلی ما در ارائه خدمات است، بهبود ببخشیم».

سؤال بعدی مجری این برنامه از مدیرعامل دیجی‌پی، درباره چرایی لزوم اعتبارسنجی مشتری‌ها و هم‌زمان دریافت چک به‌عنوان وثیقه بود که ایشان در پاسخ گفتند: «دیجی‌پی پلت‌فرم تسهیل‌کننده در مسیر تأمین اعتبار است. ما در این پلت‌فرم امید داریم که در آینده بتوانیم به بیشتر مشتری‌ها، حداقل مشتری‌هایی با مبالغ خرید کم، وام‌های بدون وثیقه بدهیم».

امینی از طرحی آزمایشی در دیجی‌پی هم خبر داد که بر آن اساس حدود ۱۰۰ نفر از مشتریان دیجی‌کالا برای دریافت اعتبار خرد انتخاب شده‌اند و قرار است این اعتبار را بدون هیچ‌گونه وثیقه‌ای دریافت کنند. او گفت: «برای آنکه در آینده به چنین نقطه‌ای برسیم، ابتدا باید این افراد را اعتبارسنجی کنیم تا آن‌ها را بشناسیم و به‌مرور خدمات بهتری ارائه بدهیم». او هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که «با آگاهی‌سازی و همین‌طور نمایش نرخ نکول به تأمین‌کنندگان سرمایه، آن‌ها هم به ما کمک کنند تا وثیقه‌های دریافتی از مشتری را کمتر کرده یا حتی به صفر برسانیم».

این مدیر ارشد شرکت دیجی‌پی چالش اعتبارسنجی را مختص به ایران ندانست و گفت: «خیلی از استارتاپ‌های فین‌تکی در کشورهای مختلف، به‌خاطر عدم اعتبارسنجی مؤثر و عادلانه افرادی با پرسوناهای مختلف ایجاد شده‌اند؛ یعنی آن‌ها سعی کرده‌اند با بررسی پرسونای افراد در شبکه‌های اجتماعی و سایر جاها، آن‌ها را بشناسند و ریسک اعتباری آن‌ها را ارزیابی کنند تا بتوانند وام بگیرند».

او در عین حال این چالش را در کشور ما بزرگ‌تر دانست و گفت در بعضی کشورهای دنیا، گروه‌هایی اعتباری وجود دارند که بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی وظیفه دارند همه داده‌ها را در اختیار آن‌ها قرار بدهند تا افراد به‌سرعت نتیجه رفتارهای اعتباری خود و رفتارهایی که روی ریسک امتیازی آن‌ها تأثیر می‌گذارد، ببینند، اما در ایران هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم».

او این خبر خوب برای جامعه فین‌تک را هم مطرح کرد که: «از سال ۲۰۱۴ امتیازدهی‌های اعتبارسنجی جایگزینی در دنیا شکل گرفته‌اند که کمک می‌کنند با اعطای اعتبارهای کوتاه‌مدت با مبالغ خرد و تشکیل امتیاردهی اعتباری، به بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی نشان بدهند که ریسک اعتباردهی به افراد قابل‌مدیریت است. حالا در ایران هم باید چنین راهکاری را در پیش بگیریم؛ یعنی شروع به اعطای اعتبار با مبالغ خرد کرده و روی محل مصرف استناد کنیم، چون در روش‌های کلاسیک، بانک‌ها چیزی درباره محل و چگونگی مصرف اعتبار نمی‌دانند. حالا اگر نگاه خود را تغییر بدهیم و به محل مصرف دقت کنیم،‌ به نکته‌های جالبی می‌رسیم».

هومن امینی این نکته‌های جالب را این‌طور توضیح داد: «اول اینکه خواهیم فهمید این پول کجا خرج می‌شود، که اثرگذاری جذابی روی اقتصاد کلان خواهد داشت. دوم اینکه با امتیازدهی به افراد، اگر منابع مصرف را به‌سوی جاهایی مثل دیجی‌کالا یا کسب‌وکارهایی از این جنس هدایت کنیم، متقاضیان می‌دانند که اگر اقساط خود را به‌موقع پرداخت نکنند، و رفتارهای مالی مناسبی نداشته باشند، دیگر نمی‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند و برعکس».

سؤال بعدی مجری برنامه عصر پرداخت از امینی درباره عدم‌ ارائه خدمات کارت اعتباری در ایران بود. مدیرعامل دیجی‌پی در پاسخ به این سؤال با تأکید بر اینکه تلاش‌هایی برای ارائه کارت اعتباری از سوی بانک‌های مختلف شده، گفت: «یکی از دلایل همه‌گیر نشدن این طرح‌ها، همان عدم‌ وجود امتیازدهی یک‌پارچه است. در نتیجه مؤسسه‌های معمولی مجبور می‌شوند فرایند پیچیده‌ای را، از جمله وثیقه‌ها و مدارک مختلف پیش روی مشتری قرار دهند. در صورتی که در خیلی از کشورهای دنیا، فرایند صدور کار اعتباری بسیار آسان است و چند کلیک بیشتر لازم ندارد. اما رفتار مشتری از آن به بعد است که ملاک قضاوت برای افزایش اعتبار قرار می‌گیرد. چالش دیگر هم که باعث اجرایی‌نشدن کارت‌های اعتباری در ایران محسوب می‌شود، محل مصرف اعتبار است که فراگیری آن‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد».

در این برنامه رادیو اینترنتی که حدود ۲ ساعت طول کشید، جوانب مختلف اعطای اعتبارات خرد در جامعه امروز ایران و راهکارهایی برای اعتبارسنجی و امتیازدهی در این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

five − one =