مجلس طرحی با موضوع محدودسازی اینترنت برای کاربران ایرانی داره که سروصدای زیادی به پا کرده؛ اما این طرح در چه مرحله‌ای قرار داره و چقدر احتمال داره تصویب بشه؟

چند وقت پیش طرحی با نام «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» در مجلس شورای اسلامی مطرح شد. اما دوشنبه گذشته خبر رسید این طرح از دستور کار مجلس خارج شده. حالا طرح مذکور دوباره به صحن مجلس برگشته و این‌بار قرار درباره رسیدگی به این طرح طبق اصل ۸۵ قانون اساسی تصمیم‌گیری بشه.

اما اصل ۸۵ قانون اساسی چیه؟ با استفاده از این اصل قانونی، هر طرحی رو میشه بدون ارائه در صحن علنی مجلس، در کمیسیون مربوطه تصویب کرد. حالا اگه مجلس استفاده از اصل ۸۵ رو برای طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» تصویب کنه، این طرح جنجالی در کمیسیون‌های مربوطه و پشت درهای بسته هم ممکن تصویب بشه!

به‌گزارش خبرگزاری همشهری، ۴۰ نفر از نماینده‌های مجلس خواستار استفاده از اصل ۸۵ برای تصویب این طرح شده‌ان. طرح جنجالی که تقریبا همه سرویس‌های خارجی رو ملزم به دریافت مجوز یا معرفی نماینده در کشور می‌کنه، طی روزهای اخیر باعث نگرانی عمومی شده و بحث‌های زیادی رو در رسانه‌ها به همراه داشته.

براساس گزارش‌های منتشرشده، مذاکرات گروهی از نماینده‌ها و همین‌طور رایزنی‌های دولت در این رابطه باعث شده بود طرح برای بحث و تبادل نظر به‌طور موقت از دستور کار مجلس خارج بشه، اما از طرف دیگه، بعضی نماینده‌ها هم تلاش دارن با تصویب اصل ۸۵، این طرح رو بدون ارائه در صحن به تصویب برسونن.

ذبیح‌الله اعظمی ساردویی، نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در گفت‌وگو با خبرگزاری همشهری، با اشاره به اینکه نگرانی‌های مردم و واکنش‌های مختلف نسبت به این طرح باعث شده به‌طور موقت از دستور کار مجلس خارج بشه، گفت‌وگو درباره بندهای این طرح رو به زمان دیگه‌ای موکول کرده.

اعظمی ساردویی با اشاره به اینکه در گفت‌وگو با بعضی نماینده‌ها به این نتیجه رسیدیم که این طرح با منافع ملی همسو نیست، ادامه داده: «حتی بعضی نهادها هم به این نکته تأکید داشتن که این طرح خسارت‌هایی برای کشور به همراه خواهد داشت».

حسین حسین‌زاده، نماینده لارستان هم در گفت‌وگو با این خبرگزاری، با اشاره به اینکه نماینده‌ها طوری عمل می‌کنن که منافع مردم در نظر گرفته بشه، تأکید کرده: «از حقوق مردم دفاع می‌کنیم و اجازه پایمال شدن اون رو نمی‌دیم».

یکی از نماینده‌ها که مایل به رسانه‌ای شدن اسم خودش نبوده هم گفته: «پیش‌بینی می‌کنم این طرح با ماده‌ها و بندهای فعلی به تصویب مجلس نرسه و تا جایی که اطلاع دارم، رئیس‌جمهور منتخب هم تمایلی به مطرح شدن این  موضوع نداره».

او تأکید می‌کنه که «فضای مجازی تبدیل به محل امرارمعاش بخش قابل‌توجهی از مردم شده. روستاییان محصولات و صنایع‌دستی خودشون رو از طریق اینستاگرام در معرض فروش می‌گذارن و مشتریانی از داخل و خارج کشور دارن؛ بنابراین قریب به اتفاق نماینده‌ها به‌نظر من با این طرح موافق نیستن».

محسن زنگنه، نماینده مردم تربت حیدریه هم گفته: «چند نکته باید موردتوجه قرار بگیرن؛ اول اینکه ما نمی‌تونیم اشتغال، زندگی و معیشت مردم رو که در فضای مجازی قرار داره، محدود کنیم و دوم، باید از کسب‌وکار مردم صیانت کنیم».

این استاد دانشگاه گفته: «به‌نظر من بسیاری از مواد و بندهای این طرح نیاز به اصلاح داره. روح حاکم بر این طرح و در کل بر مجلس مبتنی بر این موضوع که باید از این ابزارها برای رفاه و معیشت مردم استفاده کنیم، اما حاکمیت هم باید مقدمات، پیش‌فرض‌ها و زیرساخت‌های صیانت از مردم رو فراهم کنه».

در همین حال، به‌گزارش فرارو، مرتضی آقاتهرانی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، طی نشستی در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد درباره این طرح گفته: «از بیرون کشور، بیشتر از ۱۳۰هزار پست درباره طرح ساماندهی پیام‌رسان‌ها و فضای مجازی که در دستور کار مجلس است، گذاشته شده و با آن مخالفت کرده‌اند و شلوغ کرده‌اند؛ چون نمی‌خوان این کار انجام بشه؛ اما پای اون ایستاده‌یم، کار خودمون رو انجام داده‌یم و قانونش رو آماده کرده‌یم، به صحن مجلس می‌بریم و انجامش خواهیم داد».

یک پاسخ به “آخرین خبرها از طرح محدودسازی اینترنت در مجلس”

  1. رضا گفت:

    از ترس ضعفهایشون تا کجا میخواهند پیش بروند.نمیشه جلوی تکنولوژی و اگاهی مردم را با محدود کردن و فیلترینگ گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × four =